Yeni Dosya

Haberler

Haber

Denizli’nin değerleri geleceği ile buluşacak

DENİZLİ’de kent müzesi olması planlanan alanda incelemelerde bulunan AK Partili Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, şehrin değerlerinin gelecek kuşaklara aktarılacağını belirterek, “Kent müzesi ile de hem misafirlerimize hem de Denizlili vatandaşlarımıza değerlerimizi sunacağız” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Denizli Valiliği ve Denizli Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile Denizli Kent Müzesi olması planlanan eski endüstri meslek lisesinde incelemede bulundu. Başkan Zolan, burada yaptığı açıklamada, Cumhuriyet’in erken döneminde yapılan yapının uzun süre endüstri meslek lisesi olarak hizmet verdiğini anlattı. Yeni okulların yapılmasıyla meslek lisesinin başka alanlara taşındığını ifade eden Başkan Zolan, “Burası ‘taş atölyeler’ diye anılan ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılan mimari eserlerden birisi. Geçmişiyle önemli bir yere sahip olan yapımızı Kültür Bakanlığı, Denizli Valiliği ve Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak birlikte imzaladığımız protokolle kent müzesi haline getirme konusunda çalışmalara başlayacağız. Denizli’mizin geçmişini, geleneklerini, yaşantısını ve her türlü folklorunu burada vatandaşlarımıza sunmayı arzuluyoruz” dedi.

‘KENTİMİZ ALTERNATİF TURİZM BOYUTUYLA BİRÇOK SEÇENEĞE SAHİP’

Gençlere geçmişi aktarmaları gerektiğini vurgulayan Başkan Zolan, “Bunun da en önemli araçlarından birisi müzelerdir. Denizli’nin bu güzelliklerini gençlerimize ve geleceğe aktarabilmenin gayreti içerisindeyiz. Yakın zamanda başlayacağımız restorasyon ile birlikte burayı şehrimizin hizmetine sunacağız” dedi. Denizli’nin bir turizm kenti olduğunu, kentin yılda 2.5 milyonun üzerinde turist ağırlandığını belirten Başkan Zolan, “Kentimiz alternatif turizm boyutuyla da birçok seçeneğe sahip. Pamukkale, termal su kaynaklarımız, antik kentlerimiz, yamaç paraşütü gibi birçok farklı alanda turizm potansiyeline sahibiz. Kent müzesi ile de hem misafirlerimize hem de Denizlili vatandaşlarımıza değerlerimizi sunacağız. Üç kurumun ortak bütçesi ile bu işin üstesinden geleceğiz. Şehrimize ilk kent müzemizi ve önemli bir güzelliği de kazandırmış olacağız” diye konuştu.

DENİZLİ KENT MÜZESİ 

2 bin 570 metrekare kapalı alana sahip olacak kent müzesinde Cumhuriyet döneminden Osmanlı’ya, Denizli’nin mutfak kültüründen Denizli efelerine kadar birçok değer yer alacak. Hane kültürü canlandırma odaları, Milli mücadelede Denizli, Denizli’nin ileri gelenleri, Denizli tarihi, Atatürk’ün büyük Ege gezisi, Geç Osmanlı – Erken Cumhuriyet döneminde bölgede tarım, sanayi, ekonomi ve sosyal hayat, Denizli el sanatları, Osmanlı’dan günümüze dokuma, kumaşçı dükkanı, geçmişten günümüze Denizli geleneksel zanaatları, ticari hayat, Denizli mimarisi ve Denizli’nin simgeleri gibi onlarca değer Denizli Kent Müzesi’nde sergilenecek.

Deniz TOKAT / DENİZLİ, (DHA)

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir