Yeni Dosya

Haberler

Haber

Habertürk yazarı Murat Bardakçı 1915’i Teke Tek’te anlatıyor

Habertürk TV’de Teke Tek programında Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtlayan Habertürk yazarı Murat Bardakçı, 1915 olaylarını anlatıyor…

1915 olayları hakkında bilen bimeyen konuşuyor. Türkiye’de bir adet vardır, entel, demokrat bilmem ne görünmek için, havasını atabilmek için memlekete küfretmek şarttır. Diasporanın isteği ‘soykırım yaptırdık’ dedirtmektir. 1915 olayları çok acı hadiselerdir. Bir mecburiyetten yapılmıştır. Devlet başka çare bulamamıştır. 19. yüzyıldan itibaren Osmanlı İmparatorluğu’nda ayrılıkçı hareketler, Bulgarlar, Yunanistan, Arnavutlar hepsi ayrı bir devlet kurmak istemişlerdir. Hiçbirinde devlet kurma isteği yoktur. Bazıları kanlı bastırılmıştır. Ermeniler geç kaldılar. Tabii bunun çok desteği var. Cephede savaşan orduyu arkadan vurursanız ona bir tepki gelir. Burada Ermeniler derken diasporayı kast ediyorum. Hiçbir şekilde Türk vatandaşı Ermeniler değil. Benim ortaokulda sıra arkadaşım Ermeniydi.

Çok acı bir hadisedir. Cephedeki komutan ‘asker firar ediyor’ diyor. Çünkü köyünü Ermeniler basmış. Bu ne demektir? Ankara’ya kadar gelmesi demektir. O tedbir alındı. Ama acı bir tedbirdi. Harbiye Nazırı ve Başkumandan vekili Enver Paşa, Talat Paşa o zaman Dahiliye Nazırı. Enver Paşa ‘tedbir alalım’ diye yazıyor. Meşhur 24 Nisan kararı var. Bu kanun zannedilir, değildir. 250 kişi tutuklanır. Tutuklanma belgesidir bu. Hınçak ve Taşnak örgütleri merkezi kapatılacak ve belli isimler tutuklanacak. Bu karar alınıyor. Bazı vilayetler yazılıdır burada, bazılarına gerek görmemişlerdir. “Hınçak Taşnak’ı kapatın, şu adamları tutuklayıp, mahkemeye çıkarın” yazar. Talat Paşa, Enver Paşa’ya ‘tedbiri almaya başladım, yalnız bunu hükümette görüşmek lazımdır’ diyor. Meclis-i Vükela; yani kabine, hükümet 18 Mayıs’ta toplanıyor. Sait Halim Paşa, Enver Paşa, Talat Paşa ve üç makam daha. Bu karar askeriyeye şu yazıyla bildiriliyor; iyi davranın deniyor, öldürün diye bir şey yok. Fakat araya intikam, hırsızlık vs. girmiştir. Resmi bir emir yoktur. Tehcir Kanunu 7-9 satırdır. Yanın tarihi 27 Mayıs’ta alınır, eski Rumi tarihle 19 gün sonra yayınlanır. 24 Nisan tarihi tutuklamalardır. Ermeni toplumunun önde gelenleri tutuklanmış, Anadolu’ya sevkedilmiştir. Çoğu maalesef ölmüş, öldürülmüşlerdir.

Bugünkü anlayışla, kavramlarla o günü mukayese edemezsiniz. Bizimkiler ‘Ermeni patırtısı’ derler, ‘kıtal’ diye geçer. Bunun Almanların yaptığıyla alakası yok. Almanlar bir milleti yok etmeye çalıştılar. Sadece kendi ülkesinde değil. Sadece Yahudiler değil Çingeneler ve gayler. 924 bin kişi Talat Paşa’nın kaydına göre tehcir ediliyor. Bu sayıyı herkes ölü sanıyor. Ölü sayısını hiç kimse bilmez. Hayatını kaybeden Müslüman ve Ermenilerle ilgili kesin bir şey söyleyemeyiz. Mütarekeden 1918’den sonra gelenler var. Evet ölen var ama Müslümanlardan da var, Erminelerden de var. Talat Paşa’nın defterini yayınladığımda kıyamet kopmuştu. Herşey bu defterde yazılmış. Kaç kişiydi, nereye gitti vs. Mahiyetinden birisine yazdırtmış bu defteri ve yanında tutmuş. Bunu sağolsun Hayriye Talat Hanımefendi’nin torunu Ayşegül Hanım 80 yıl sonra bulmuş.

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir